Історія запису альбому Led Zeppelin II

Вихід дебютного альбому Led Zeppelin ознаменував появу нової яскравої зірки на небосхилі рок-музики. Навіть незважаючи на те, що початковий прийом музичної преси був досить прохолодним, на слухачів перша повноформатна робота справила незабутнє враження. Платівки розкуповувалися з неймовірною швидкістю, що змусило багатьох претензійних критиків переглянути свою думку.

Led Zeppelin Led Zeppelin II

Як це зазвичай буває, за музикантів, що обрушилася на голови, славою було неминуче турне. Успіх успіхом, але голосно заявити про себе в живому форматі по обидва боки Атлантики – річ, без якої просто неможливо обійтись у музичному бізнесі. Незважаючи на шалено щільний графік гастролей ні фанати, що підсіли на «наркотик» під назвою Led Zeppelin, ні самі музиканти і тим більше боси звукозаписної компанії не хотіли, щоб пауза між першим і другим альбомом затяглася. І саме друга однойменна платівка зрештою остаточно сформує звучання гурту, а також цілий жанр рок-музики.

recording history of the led zeppelin ii album

Через 4 місяці після релізу дебютного лонгплею групи компанія Atlantic Records вже почала активно підштовхувати членів колективу до створення нового матеріалу. Воно й не дивно, адже дохід компанії значно зріс, до того ж менеджер гурту Пітер Грант бачив у колективі неймовірний потенціал та шалену енергетику, через що погодився на пропозицію Atlantic Records випустити наступну платівку вже пізно влітку 1969-го.

Саме це рішення призвело до того, що Led Zeppelin мав пережити один з найбожевільніших і гарячкових періодів у своїй кар’єрі. Варто відразу обмовитися, що став він божевільним не через постійні витівки і нескінченні пиятики, а навпаки, через безперервну роботу. Найчастіше музиканти записувалися спочатку в одній студії, потім брали напрацювання, вирушали в ході турне на інший материк і вже там продовжували допрацьовувати матеріал.

Led Zeppelin

У квітні 1969-го Led Zeppelin розпочали запис нового альбому. У стінах знаменитої лондонської Olympic Studios, де вони створили свій дебютник, гурт почав працювати над першою піснею, що стала безсмертним і одним із найпопулярніших рок-гімнів в історії «Whole Lotta Love». Крім цієї композиції музиканти створювали перші напрацювання “What Is And What Should Never Be”, яка мала продемонструвати всьому світу, що голос колективу, Роберт Плант, значно виріс як поет.

Однак Led Zeppelin не збиралися працювати в такому ж поспіху, як і під час запису свого першого альбому. До того ж час у лондонській студії було обмежено, а групі треба було незабаром вирушати на гастролі до Америки, тому взяли перші напрацювання з собою в дорогу. Таким чином, “Whole Lotta Love” була остаточно записана вже в Нью-Йорку за допомогою звукоінженера Едді Крамера, а 26 квітня гурт вперше виконав її на концерті в Сан-Франциско. Сам Крамер, згадуючи про те, як вони разом із Пейджем мікшували композицію, говорив:
Ми просто махали руками над консоллю, натискаючи всі кнопки, які тільки могли. Якось нам вдалося вийти за межу наших можливостей і створити ефектне звучання.

Крім “Whole Lotta Love”, на концертах “цеппелини” часто виконували свою версію пісні “Killing Floor” легендарного блюзмена Хаулін Вулфа. Пісня настільки запала в душу музикантам, що надалі переросла у їхню власну композицію «The Lemon Song».

recording history of the led zeppelin ii album 1

У США музикантам доводилося працювати над новими піснями буквально «на бігу». Як згадував барабанщик Джон Бонем:
«Я пам’ятаю, як ми приїхали в аеропорт зустріти своїх дружин, відвезли їх до готелю, а потім попрямували до студії записувати «Bring It on Home». За той рік ми багато чого встигли зробити».

Джиммі Пейдж, який виступив не лише у ролі музиканта, а й у ролі продюсера, говорив:
«Це справді було повним безумством. Ми не мали часу, і нам доводилося створювати більшість матеріалу в номерах готелів. На той час, коли вийшов альбом, я був ситий їм по горло. Я чув його так багато разів, через що справді думав, що втратив віру в нього».

Такий інтенсивний темп роботи не міг не позначитися і на фізичному стані музикантів. Річард Коул, менеджер, який відповідав за американські гастролі, згадував:
«Я бачив, як битва зі втомою відбивалася на обличчі Джиммі. Його обличчя було спустошено. Кола під очима ставали все темнішими. Він почав курити набагато більше, ніж раніше».

recording history of the led zeppelin ii album 2

По ходу роботи над альбомом музиканти раз у раз моталися то в США, то назад до Великобританії, то знову робили вояж до Америки. З квітня 1969-го учасники групи робили все можливе, щоб випустити свій новий повноформатний запис. І ось, 22 жовтня 1969 року «Led Zeppelin II» нарешті побачив світ. Альбом буквально ввібрав у себе все найкраще, що було у рок-музиці. Тут була і неймовірно потужна «Whole Lotta Love», і одне з драм-соло, що найбільш запам’ятовується, в історії від Джона Бонема у вигляді «Moby Dick», і навіть частково натхненна поп-музикою «Thank You».

Проте історія з релізом дебютної платівки Led Zeppelin повторилася, їхній другий альбом був так само прохолодно зустрінутий пресою. Критики говорили, що запис звучить сиро, надто тяжко, а всі пісні зливаються в одну. Як би там не було, це не вплинуло на успіх лонгплею серед простих слухачів. “Led Zeppelin II” став для гурту першим альбомом, який досяг першого рядка в американських чартах, змістивши звідти самих The Beatles з їхньою легендарною платівкою “Abbey Road”.

Другий альбом культових британців Led Zeppelin став не просто чудовим продовженням кар’єри музикантів, він став поворотним як для них, так і для всієї музичної індустрії.